MHK ’24. Storytelling i Književni speed dating s Aleksandrom Kardum, Lucom Kozinom, Mirom Morovićem i Edijem Matićem
U Mjesecu hrvatske knjige, Gradska knjižnica Marka Marulića i Hrvatsko društvo pisaca organiziraju dva zanimljiva književna događanja…
Po nekim procjenama, čak 65% naše dnevne konverzacije otpada na pričanje priča. Sigurno ste danas ispričali barem nekoliko kratkih priča. Možda ste ispričali kolegi na poslu kako ste jutros zapeli u gužvi i zbog toga zakasnili, možda ste najboljoj prijateljici prepričali film koji ste sinoć gledali ili ste nekome ispričali kako ste proveli vikend… Jedno je sigurno – danas ste se koristili onim što se naziva STORYTELLING!
Ljudi su oduvijek pričali priče. Iz njih je nastala poezija, iz njih je nastala književnost. Iz onih prvih priča uz vatru u pećini, kad su su s nekoliko „hu, hu, uh, uuu“, objašnjavali svoj ulov mamuta, pa do onoga maloprije, kad kolegi uz kavu pričate o gužvi u prometu.
Kako izgleda kad priče pričaju književnici i književnice, kad pričaju, a ne pišu ili vam čitaju iz svojih knjiga, možete saznati ako nam se pridružite 11. studenoga u 17 h. Potom vam nudimo još zabavnog i zanimljivog programa – specijalitet GKMM-a: KNJIŽEVNI SPEED DATING.
Ljubitelji književnosti se, u predviđenom vremenu od tri minute nalaze oči u oči s piscem ili spisateljicom, pa im kroz ovu popularnu brzinsku formu susreta postavljaju pitanja po vlastitom izboru, o svemu što ih je ikad zanimalo o književnosti ili književnom radu. Po isteku zadanog vremena, prelaze na drugi stol kod sljedećeg autora ili autorice…
Pridružite nam se.
Osim vas, studenata i učenika srednjih škola, na ovom će događanju sudjelovati spisateljice – Luce Kozina, Aleksandra Kardum i pisci – Miro Morović i Edi Matić, čije kratke biografije donosimo u nastavku.
Luce Kozina – Objavila je knjige: „Važno je imati hobi“; „Priručnica“ – od ideje do priče (koautorstvo s Ružicom Gašperov i Sarom Kopeczky); „Vidjet ćeš kad odrasteš“ i „Bijeg iz tijela“ (poezija). Dobitnica je nekoliko književnih nagrada (Prozak, Mak Dizdar za mlade pjesnike, Ulaznica – prva nagrada za poeziju). Od 2016. godine piše književne kritike za književni portal Booksa. Članica je udruge za promicanje kulture pisanja i književnog stvaralaštva Pisci za pisce. Živi i radi u Splitu kao profesionalna copywriterica.
Aleksandra Kardum – Radila je kao profesorica glazbene umjetnosti u gimnaziji, a nakon toga kao glazbeni terapeut za djecu s poremećajem iz spektra autizma. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu doktorirala na temu obiteljske pedagogije. Autorica je dva dramska teksta za djecu i tri romana. Prvi roman, „Ono što sam prešutjela“, prije objave proglašen je jednim od deset najboljih neobjavljenih hrvatskih romana; Drugi roman „Spavaš li?“, dobio je nagradu Fran Galović za najbolje prozno djelo na temu podvojenog identiteta; Treći roman o psihologiji i filozofiji tanga „Pratim te“, prema mišljenju stručnog žirija Hrvatskog radija proglašen je najboljim romanom 2010. godine.
Miro Morović – Diplomirao na Pravnom fakultetu i danas je zaposlen kao direktor arhitektonskog ureda. Živi i radi na relaciji Split – Zagreb. Od djetinjstva se bavi sviranjem gitare i jedan je od suosnivača rock-sastava Azil s kojim nastupa na mnogobrojnim događanjima, uključujući i koncerte u sklopu turneje Indexi i prijatelji i na Splitskom festivalu. Prvi roman „Djeca slijepoga kovača“ objavio je 2016. godine. Roman je do danas doživio još tri naknadna izdanja. Drugi roman, „Voštani princ“, objavljuje 2022. godine. Treći roman, „Otok“, upravo je objavljen u Nakladi Fragment.
Edi Matić – Autor zbirke poezije „Neke riječi ne stanu u pjesmu“ i četiri romana: „Pop“ (njemačko izdanje pod naslovom „Abtrünniger vor Inselpanorama“); „Regija stranaca“; „Grimalda“ (pod istim naslovom izlaz u Austriji, Makedoniji i Srbiji) i „Ovdje fali ženska ruka“. Kao autor sudjelovao je na mnogim domaćim i stranim književnim festivalima i rezidencijalnim programima, kratke priče i poezija objavljivane su mu u desetak zemalja, a za dramski tekst „Vulnera urbis, vulnera orbis“ dobiva nagradu Ministarstva kulture RH Marin Držić. Rođen u Splitu, studirao elektrotehniku, bavio se grafičkim dizajnom i glazbenom i video produkcijom; pokretač i koproducent mjuzikla „Sarajevski krug“; jedan je od pokretača prvog projekta Writers in residence, udruge SpLitera i međunarodnog književnog festivala Split Lit Int. Sudjelovao je u organizaciji hrvatskih i međunarodnih nastupa na sajmovima knjiga u Leipzigu, Frankfurtu, Sofiji, Tirani i Beču.