MHK ’24. Književna tribina Poezija na katu – Jezik i zavičaj: Evelina Rudan

Za odrasle Pjesnička večer tribina

Dodaj u kalendar

25.10.2024

Početak

19:00

Lokacija

Književna tribina će kroz razgovor s autoricama i autorima predstavljati suvremeno pjesništvo!!!

  • Gošća: Evelina Rudan
  • Glazbene gošće: Lara Jurešić i Katarina Mrvalj (gitara)
  • Voditeljica: Nada Topić

U Poeziji na katu ugostit ćemo pjesnikinju, znanstvenicu i sveučilišnu profesoricu Evelinu Rudan. Razgovarat ćemo o njenoj zbirci smiljko i ja si mahnemo (balada na mahove), pisanoj istarskom čakavicom, koja je osvojila brojne književne i pjesničke nagrade (što je svojevrsni presedan u hrvatskoj recentnoj književnosti!). Čime je „smiljko“ osvojio čitatelje i književnu kritiku, u kakvoj su vezi jezik i zavičaj, nadrasta li sadržaj ove zbirke jezik ili ga bez jezika ne bi ni bilo, tko kome maše i zašto? Pjesnički glas Eveline Rudan u ovoj zbirci vješto meandrira kroz prostor i vrijeme, kroz popularnu kulturu, filozofiju i književnost, otkrivajući nam sasvim osobito iskustvo svijeta u kojem se paradoksalno prepoznajemo ili u njemu posvećeno sudjelujemo.

U glazbenom dijelu programa predstavit će nam se gitaristice Lara Jurešić i Katarina Mrvalj, studentice Glazbenog odjela Umjetničke akademije u Splitu koja će izvesti renesansnu skladbu La Rosigno anonimnog skladatelja te kompoziciju  Rumores de la Caleta I. Albeniza.

—————————————-

smiljko i ja si mahnemo

i ruke nan zustanu u zraku

meni odzdol i njemu odzgor

i jopet smo u valici

i beremo ljurljavice

ljurljavice diše

i mi dišimo njih

i žuti smo oko nosa

smiljko reče da je njemu žuta najlipča

i ja rečen stešo

vedran ne reče niš

uzme bič i štoca komure da odlagne kravan

brat je doma

sestra se još ni rodila

svi naši su još živi

E. Rudan: smiljko i ja si mahnemo (balada na mahove), 2020.

—————————————-

Poezija na katu povremeni je program u kojem predstavljamo suvremeno pjesništvo. Od ove godine program se odvija u Zavičajnoj kući Gradske knjižnice Marka Marulića, uz potporu Ministarstva kulture i novih medija i u suradnji s Glazbenim odjelom Umjetničke akademije u Splitu.

O sudionicima:

Evelina Rudan

Rođena je u Puli 1971. Živi u Zagrebu. Objavila je zbirke  Sve ča mi rabi ovega prolića (2000.), Posljednja topla noć (2002., zajedno sa Slađanom Lipovcem i Denisom Peričićem), Uvjerljiv vrt/Convincing Garden (u elektroničkom obliku, prijevod Hana Dada Banak, 2003.), Breki i ćuki (2008., nagrada Grada Rijeke Drago Gervais za rukopis 2007.) i Pristojne ptice (2008.)  te slikovnicu Kraljevićev san (zajedno s ilustratorom Svenom Nemetom, 2010.). Za zbirku Smiljko i ja si mahnemo (2020., 2021., 2. izd.) dobila je nagrade: književnu Fran Galović, pjesničku bijenalnu nagradu Ivan Goran Kovačić, Nagradu HAZU za književnost, pjesničku nagradu Tin Ujević  te nagradu Drago Gervais za čakavsku zbirku). Zastupljena je u više antologija i pregleda suvremene hrvatske poezije, a pjesme su joj prevođene na slovenski, češki, engleski, njemački, španjolski, talijanski, rumunjski, nizozemski i bugarski. Predaje na Odsjeku za kroatistiku zagrebačkog Filozofskog fakulteta. Bavi se usmenim žanrovima, intertekstualnim (i intermedijalnim) vezama usmene i pisane književnosti i oblicima nove usmenosti. Za knjigu Vile s Učke. Žanr, kontekst, izvedba i nadnaravna bića predaja (2016.) dobila je nagradu Filozofskoga fakulteta 2017. godine. Radila je u Pazinskom kolegiju – klasičnoj gimnaziji i izdavačkom poduzeću Josip Turčinović d.o.o.

Lara Jurešić

Studentica četvrte godine studija gitare u klasi prof. Maroja Brčića, na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu. Srednju glazbenu školu završila je u Širkom Brijegu u klasi prof. Luke Kraljevića. Od samih početaka glazbenog obrazovanja sudjeluje u nizu međunarodnih festivala, natjecanja i majstorskih radionica, te je osvajala nagrade u više kategorija. Neki od festivala su Zagreb Guitar Fest, Daleki akordi, Sarajevo International Guitar Fest, Federalno natjecanje učenika i studenata glazbe, Ardea i dr.

Katarina Mrvalj

Studentica treće godine studija gitare u klasi prof. Maroja Brčića, na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu. Srednju glazbenu školu završila je u Dubrovniku u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića u klasi profesora Ante Skaramuce. Od samih početaka sudjeluje na brojnim regionalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima kao i na raznim festivalima gdje je ostvarivala odlične uspjehe. Neki od njih su Hrvatsko društvo glazbenih i plesnih pedagoga, međunarodno natjecanje Daleki akordi, Sarajevo international guitar festival, Zagreb guitar festival, Altamira virtual guitar competition i drugi. Bila je sudionica Virtual Guitar Orchestra, te je često unaprjeđivala svoje znanje i vještine sudjelovanjem na mnogim seminarima s vrhunskim gitaristima.

Nada Topić rođena je 1977. u Splitu. Završila je studij hrvatskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Zadru. Na zadarskom sveučilištu je i doktorirala u području informacijskih i komunikacijskih znanosti. Autorica je više stručnih i znanstvenih radova iz područja knjižničarstva, povijesti knjige i čitanja te desetak knjiga poezije i proze. Pojedine pjesme i priče su joj prevedene na engleski, njemački, poljski, rumunjski, bugarski, španjolski i grčki jezik. Sudjelovala je na brojnim domaćim i međunarodnim književnim festivalima. Voditeljica je čitateljskog kluba Kult(na) ura koji djeluje pri Gradskoj knjižnici Solin te pjesničke tribine Poezija na katu pri Gradskoj knjižnici Marka Marulića u Splitu.